Enzýmy

Využitie enzýmov v priemysle

 

Enzýmy slúžia viacerým priemyslom

Novozymes predáva približne 600 enzýmových produktov. Každý rok sa do predaja dostane asi 15 nových enzýmov – buď kompletne nové typy alebo už existujúce enzýmy adaptované pre nové použitie. Riadenie takého rozsiahleho portfólia je práca pre špecialistov vo vedení marketingu, ktorý je súčasťou vedenia enzýmových obchodov.

Existujú dve strategické skupiny: jedna pre priemysel detergentov, textilu a škrobárenský priemysel a druhá pre potravinársky a kŕmny priemysel. Tieto dve skupiny rozhodujú o uvádzaní produktov na trh, postavení produktov, cenovej politike a úrovni technickej a propagačnej podpory produktov.

Hlavné využitie enzýmov v priemysloch:
 

Detergenty

Hlavné použitie enzýmov je vo vysokovýkonných detergentoch pre domáce pranie. Okrem iného sa v posledných rokoch zmenilo zloženie veľa detergentov na umývanie riadu (DUR)v umývačkách boli do nich pridané enzýmy aby nové produkty zefektívnili. Väčšina enzýmov používaných v pracích detergentoch sú proteázy na odstraňovanie proteínových škvŕn. Sú často kombinované s amylázou na odstraňovanie škrobu. Obidva typy enzýmov sú taktiež vhodné pre DUR.

V r.1988, Novo Nordisk uviedol Lipolázu®, prvý komerčný enzým schopný odbúravať tuky. Okrem odstraňovania škvŕn, majú enzýmy aj iné funkcie. Na príklad Celluzyme® môže byť použitý na zosvetlenie a zmäkčenie bavlnených látok.

 

Textílie

Textilný priemysel môže byť ďalším veľkým trhom pre enzýmy Novozymes. Novozymes bol prvým v uvedení celluláz v priemysle a transformoval tradičné procesy prania jeansov s kameňmi a odstraňovanie fuzzu – malého vláknového konca ktorý vyčnieva z látky. Odšlichtovanie látky použitím amyláz je tradičná enzýmová aplikácia, ktorá sa taktiež veľmi rozvinula.

 

Škrob a Cukor

Spracovanie škrobu je jednou z najstarších oblastí pre použitie enzýmov. Napríklad vysoko fruktózne kukuričné sirupy (HFCS) sú pripravované pomocou enzýmov. Používajú sa ako náhrada bežného cukru v potravinárskom a nápojárskom priemysle. V USA sa HFCS najviac používajú v priemysle nealko nápojov.Budúca práca Novozymes v spracovaní škrobu sa sústredí na optimalizovanie spracovania vývojom zlepšených enzýmov.

 

Alkohol / Pekárenstvo / Pivovarníctvo / Víno a šťavy

Cez roky existencie Novozymes získal značnú znalosť v oblasti aplikácie enzýmov pre priemysel liehovarnícky, pekárenský, pivovarnícky, ovocných šťiav, vína a olivového oleja. Novo Nordisk Ferment v Švajčiarsku je základňa pre operácie pre obchod s enzýmamy v týchto priemysloch. Dva zaznamenaťelné úspechy v pekárenskom priemysle sú enzýmy Novamyl® (predĺženie čerstvosti) a uvedenie pekárenských granulátov (BG) na nahradenie enzýmov v práškovej forme.

 

Pôsobenie v potravinách

Toto pole v Novozymes a/s pokrývajú proteíny a použitie na krmivá pre zvieratá. V r. 1994, Novozymes uviedol Flavourzyme™, unikátny enzým pre produkciu nehorkých proteínových hydrolyzátov. Flavourzyme a iné zaujímavé proteázy dávajú proteínov aplikáciám v potravinárskom priemysle pole nesmierneho potenciálu. Napríklad, používanie enzýmov v spracovávaní sójovej omáčky a spracovávaní mäsa bolo prvý krát použité firmou Novozymes.

 

Celulóza a Papier / Koža / Oleje a tuky

Existujú priemysly aj keď zatiaľ s malým potenciálom predaja enzýmov, ktoré majú značný potenciál v budúcnosti. Príkladom je papierenský a celulózový priemysel kde sa môžu enzýmy používať na bielenie buničiny alebo na zosvetlovanie recyklovaného papiera. V posledných rokoch Novozymes a/s taktiež vynašiel pár nových unikátnych enzýmov pre kožený priemysel okrem tradičných enzýmov na morenie. Oleje a tuky sú taktiež zaujímavím polom