Oleje a Tuky

Priemysel olejov a tukov

Používanie enzýmov v priemysle olejov a tukov je ešte stále v najmladšom štádiu, ale niektoré komerčné enzýmy sa už úspešne umiestnili.

Enzýmová technológia môže poskytovať priemyselným problémom mnoho riešení, napríklad minimalizovanie nechcených vedľajších produktov. Enzýmy tiež môžu byť kľúčom k výrobe nových olejov a tukov.

 

Modifikácia tukov

Vlastnosti tukov závisia do mastných kyselín ktoré obsahujú a komerčná hodnota porovnávaných tukov závisí od štruktúry mastných kyselín.

Tradične, procesory olejov a tukov zmenili štruktúru mastných kyselín primiešaním rôznych triglyceridových zmesí (kombinácia prírodných tukov), chemickou modifikáciou mastných kyselín (ako hydrogenácia) alebo znovuzoradením mastných kyselín glyceridového hlavného reťazca tukov (interesterifikácia).

Špecifické enzýmové katalyzátory ako Lipozyme® IM sa dnes môžu na interesterifikáciu používať. Na rozdiel od iných katalyzátorov ktoré nemôžu rozlíšiť medzi 1, 2 a 3 pozíciami na triglyceride, niektoré enzýmy môžu vyberať z niektorých mastných kyselín a ostatné nechať tak. Použitím 1,3­špecifickej lipázy, môže byť čiastočne mastná kyselina včlenená do dvoch vonkajších pozícií triglyceridovej štruktúry bez toho aby sa zmenil zvyšok mastnej kyseliny v strednej pozícii. Alternatívne, 1,3­špecifická lipáza môže náhodne znovuzoradiť zvyšky mastnej kyseliny na vonkajších pozíciách bez kontaktu so strednou pozíciou – proces nazývaný preesterifikácia.

Táto enzýmová technológia dovoluje procesorom produkovať ‘tuky na mieru’. Tu je pár príkladov na použitie:
 

  • Kakaové maslo potrebné na produkciu čokolády je často ťažko dostupné a jeho cena sa môže stále meniť. Ale napríklad palmový olej môže byť zlepšený v reakcii s kyselinou stearovou použitím enzymatickej interesterifikácie. Výsledný tuk má vlastnosti veľmi podobné kakaovému maslu.
  • Nízko hodnotné tuky v prebytočných dodávkach, ako napr. palmový olej, môžu byť zlepšené enzymatickou modifikáciou a použité v širšej škále aplikácií.
  • V produkcii margarínu môžu byť modifikované: bod topenia, rozťažiteľnosť, trvanlivosť alebo nutričné vlastnosti prírodného tuku alebo oleja.

 

Esterová syntéza

Už tradične, produkcia tukových esterov bola vykonávaná chemickou katalýzou. V istých prípadoch vznikali nežiadúce postranné reakcie, buď kvôli chabej úrovni produktu alebo kvôli nebezpečným vlastnostiam vedľajších produktov.
Enzýmy otvárajú možnosť katalýzy pri jemných reakčných podmienkach. Toto je dôležité pretože jemné podmienky znižujú postranné reakcie a výsledné zloženie vedľajších produktov na minimum.

Tak ako sa používajú v produkcii chutí a vôní, estery sa využívajú aj ako povrchovo aktívne látky v kozmetických produktoch ako napr. zvlhčovacie krémy a šampóny. Pre tieto konečné použitia, čistota je životne dôležitá. Špecifita lipázovej enzýmovej reakcie vyúsťuje v estery s prakticky žiadnymi vedľajšími neželanými produktami .

Imobilizovaná lipáza firmy Novozymes Novozym® 435 môže byť použitá na syntézu širokej škály esterov.

 

Produkcia lyzo­lecitínu

Lecitín je veďlajší produkt rafinovania rastlinného oleja, ktorý môže byť použitý aj ako emulgátor. Lecitase® je používaná na výrobu lyzo­lecitínu, ktorý má lepšie emulgačné vlastnosti ako bežný lecitín. Lyzo­lecitín sa používa aj v margarínoch a kozmetike.

 

Škála produktov

Štandartná ponuka produktov pre priemysel olejov a tukov je uvedená nižšie. Väčšina produktov je dostupná v kvapalnej aj pevnej forme, a v rôznych koncentráciach. Prosím kontaktujte nás pre podrobnejžie detaily ako aj keď sa chcete spýtať na produkt ktorý tu nie je zahrnutý.

Prosím uvedomte si že nie všetky produkty sú dostupné vo všetkých krajinách. Kontaktujte nás pre získanie podrobnejších informácií.

Lecitase®
Kvapalná fosfolipáza na modifikáciu lecitínov.

Novozym® 435
Imobilizovaná lipáza pre esterovú synthézu.

Lipozyme® IM
Imobilizovaná 1,3-špecifická lipáza na produkciu “na mieru robených” olejov, tukov a esterov.

Novozym 388
Kvapalná 1,3-špecifická lipáza na hydrolýzu esterov.

Novozym 398
Kvapalná 1,3-špecifická lipáza na hydrolýzu esterov.

Novozym 868
Kvapalná ne-špecifická lipáza na hydrolýzu esterov.